Баннер

18 04 2011

Ukrainian (UA)Russian (CIS)
facebook1twitter1

Back Информбюро "Секьюрити ЮЭй" Люди Олег Западнюк: Дехто хибно тлумачить вимоги УЄФА

Олег Западнюк: Дехто хибно тлумачить вимоги УЄФА

Оценить
(0 голоса)

Тема безпеки Євро-2012, яка вже стала постійною рубрикою у журналі, розпочалася для "Сек"юріті ЮЕй" з фігури Олега Западнюка, головного експерта МОК «ЄВРО 2012 Україна» з питань безпеки.

Свого часу саме його інтерв’ю поклало початок системному висвітленню питань безпеки турніру на наших сторінках. Майже через два роки ми знову звертаємося до нього з питанням: як зроблять безпечним Євро-2012?

«Сек’юріті ЮЕй»: Олеже Богдановичу, коли тільки формувалася команда МОКу, Ви розповідали «Сек’юріті ЮЕй» про те, що стало базою для планування заходів з безпеки ЄВРО-2012, — про безпекові гарантії, які були частиною заявки від нашої країни, про підхід УЄФА щодо розділення повноважень у системі забезпечення безпеки. А що стало першими кроками Департаменту МОК з питань безпеки та правопорядку, який Ви очолили?

IMG_965Олег Западнюк: Справді, підписуючи зі свого боку відповідні гарантії, наша держава зобов’язалася виконувати певні умови. Серед них була умова, що безпеку в офіційних місцях проведення турніру забезпечує приймаюча футбольна асоціація, а безпеку довкола офіційних місць та правопорядок під час турніру забезпечують органи державної влади та правоохоронні органи. Таким чином, забезпечення взаємодії та акредитація об’єктів на їх відповідність вимогам УЄФА, стали відповідальністю приймаючої асоціації та МОКу.
Найперше, що ми зробили як Департамент з питань безпеки та правопорядку — провели системне дослідження всіх офіційних місць ЄВРО 2012. За переліком УЄФА це — стадіони, готелі команд, тренувальні майданчики для команд, трансферні готелі та тренувальні майданчики, штаб-квартири УЄФА, регіональний акредитаційний центр, пункти обміну квитків для уболівальників та команд, акредитаційні та медіа-центри на стадіонах та київський Палац «Україна» як місце фінального жеребкування. На даний момент визначено 63 офіційні об’єкти турніру.
Спільно з УЄФА ми розробили так званий «Паспорт безпеки» для кожного об’єкта. Цей документ обсягом 25 сторінок, фактично, є спробою стандартизації безпекових заходів відповідно до вимог УЄФА. Окрім відомостей про сам об’єкт, частину паспорту становить анкета, яка у заповненому вигляді є певним алгоритмом взаємодії з підрозділами для МВС, МНС, СБУ, МОЗ та УДО, від яких найбільше залежить система планування та організації заходів на місцях. У термін з жовтня по грудень 2010 року МОК зібрав відомості про усі 63 об’єкти, що дозволяє нам розробити міжвідомчий комплексний план у 2011 році. На це, до речі, працює і міжвідомча робоча група з питань безпеки офіційних місць, яка створена з метою якісного інформування та координації дій.
Важливим здійсненим кроком є і виконаний за результатами інспекцій розрахунок сил, які необхідно буде залучити до охорони безпеки та правопорядку в офіційних місцях. За останніми розрахунками, ця цифра складає 7219 осіб. Зрозуміло, що усі вони — а це 10% від усього персоналу українських охоронних компаній — мають відповідати найвищим кваліфікаційним вимогам УЄФА.

«С. ЮЕй»: УЄФА розробили програму підготовки стюардів в Україні. Скажіть, будь ласка, як будуть цю програму переносити на українські терени? Чи є приблизні розрахунки необхідної кількості персоналу?

 О. З.: На сьогодні ми маємо кваліфікаційні вимоги та програми підготовки для 15 категорій персоналу безпеки на стадіонах. Окрім власне стюардів, яких необхідно 3860, готуватимуть керівників груп стюардів, старших зон та інші категорії. Програми підготовки були розроблені УЄФА спільно з ESSMA, Європейською асоціацією менеджменту безпеки на стадіонах, очолюваною керівником лондонського стадіону Emirates Джоном Біті та професором Стівом Фроздіком. Щоправда, реалізувати ці програми підготовки можуть лише фахові тренери, яких ми плануємо залучати із розрахунку 10 тренерів на кожне приймаюче місто.
До речі, 3860 стюардів — це розрахунок, який виходить з пропорції 1 стюард на 50 глядачів стадіону.
До вищезгаданих 15 категорій входять також керівники служб стюардів, офіцери безпеки та зв’язку з командами, волонтери, які будуть займатися втраченими речами, керівники груп волонтерів на стадіонах, медичні волонтери, керівники служб безпеки, які будуть працювати на стадіонах у нематчеві дні, та приватні охоронники для решти 59 офіційних місць.
Водночас слід зазначити, що позитивний досвід в питаннях імплементації європейського стюардингу на стадіонах України має «Донбас Арена». Саме тому за нашою ініціативою, яку підтримали в УЄФА, команду донецького стадіону було визначено як офіційного провайдера навчальних програм ESSMA для решти 3 х стадіонів ЄВРО 2012. Наразі «м’яч знаходиться на полі» власників стадіонів у Львові, Києві та Харкові.

«С. ЮЕй»: Яким чином впроваджується інтегрований підхід до безпеки чемпіонату?

О. З.: Інтегрований підхід до безпеки було закладено ще в угоді про проведення Чемпіонату. Згідно з українським законодавством, функція з дотримання громадського порядку — це виключна компетенція МВС. Дехто хибно тлумачить вимоги УЄФА, начебто, поліції в офіційних місцях взагалі не має бути. Це викривлене уявлення, адже офіцери поліції завжди присутні на матчах асоціації.
Коли ми ознайомлювалися з практикою забезпечення безпеки на стадіоні Emirates, який є домашньою ареною ФК "Арсенал", паралельно з підготовкою стюардів, у буквально у сусідній кімнаті відбувалися брифінги для поліції. І на матчі вони працюють разом: у стюардів є пейджери для виклику поліції у разі необхідності. Тобто, усі дії з врегулювання можливого протиправного випадку здійснює лише офіцер поліції, адже це— виключно його компетенція. До речі, під час мого стажування там моїм «керівником» був тренер стюардів, який за основним місцем роботи є шкільним вчителем молодших класів. Отже, немає конкретної прив’язки «стюард-охоронник». Хоча, звичайно, підготувати до роботи стюардом людину, яка має подібний досвід, буде простіше.
Окрім розрахунку кількості стюардів, у результаті інспекційних візитів до Офіційних місць було проведено калькуляцію необхідної кількості представників державних, правоохоронних органів для забезпечення їх безпеки. Ця цифра становить 9706 осіб, причому більшість з них — 7823 — це представники МВС. Таким чином, інтегрований підхід до безпеки ЄВРО 2012 — це 16925 осіб різних категорій та рангів, які нестимуть персональну відповідальність у межах компетенції за безпеку офіційних місць проведення турніру.

«С. ЮЕй»: Зважаючи на те, що стюардинг — нове поняття для України, як буде МОК залучатися для здійснення нагляду над процесом підготовки стюардів? Чи передбачено сертифікацію підготованих стюардів?

  О. З.: Усі ці нюанси стосуються практичного використання програм підготовки, розроблених ESSMA. Програму буде передано до футбольних клубів, ВНЗ системи МВС, приватних компаній, з якими, можливо, будуть підписані відповідні угоди. Згідно з цими угодами, суб’єкти, які отримають у своє розпорядження тренінгові програми підготовки, будуть зобов’язані підготувати певну кількість осіб. Як вони готують та скільки це коштує — це їхнє питання. МОК, зі свого боку, зобов’я¬зується провести сертифікацію (контроль якості) підготованих кадрів, можливо, із залученням зарубіжних експертів.
За аналогічною схемою — передача матеріалів-тренування-сертифікація — ми плануємо здійснювати і підготовку охоронників. Таким чином, МОК зможе зняти з себе не властиві функції та попередити можливі, так би мовити, спекуляції у цій сфері.
МОК регулярно проводить оцінку ризиків, пов’язаних з турніром, та оновлює їх перелік. Підготовка персоналу, звичайно, входить до цього переліку. Ми повинні не просто знайти ці більш ніж 7 тисяч персоналу, а пересвідчитися, щоб і вони, і ще 9 тисяч правоохоронців принаймні могли комунікувати англійською мовою, розуміли специфіку заходу та сервіс-орієнтовану систему забезпечення безпеки та правопорядку європейського турніру.

«С. ЮЕй»: Олеже Богдановичу, велику частину нашої аудиторії складають проектувальники, виробники та інсталятори технічних засобів безпеки. Вони, безперечно, цікавляться, як враховується фактор оснащеності технічними засобами безпеки при інспекціях до офіційних місць турніру.

DSC03491О. З.: Технічна готовність об’єктів теж визначається як один з ризиків. Зараз, наприклад, деякі тренувальні майданчики не мають навіть зовнішньої огорожі. Департамент, який я очолюю, зараз готує комплексний звіт для УЄФА щодо стану технічної готовності базових тренувальних центрів. Цей звіт керівники безпеки команд будуть брати до уваги, обираючи той чи інший об"єкт для розміщення команд у 2012 році.
Слід зазначити, що за безпеку базових тренувальних центрів відповідають власники цих об’єктів. Дехто з них ставиться до питання безпеки поверхнево, дехто серйозно. Хтось може купити додаткове джерело живлення і посилити систему відео¬спостереження додатковими камерами та пам’яттю, а хтось не вважає це за потрібне. Чітких вимог ми не маємо, але є принцип динамічної оцінки ризиків, згідно з яким різні параметри безпеки визначаються відповідно до ситуації на конкретному об’єкті. Це закладено у «Паспорті безпеки» офіційного місця.
Експерти МОКу жодним чином не залучаються до закупівель обладнання, створення інженерних систем на об’єктах. Це все — виключна компетенція власника об’єкту або розпорядника бюджетних коштів. До травня 2012 року власники стадіонів мають надати УЄФА відповідні футбольні арени певного рівня якості з відповідним персоналом для проведення на цих майданчиках заходів ЄВРО 2012.
Робота технічних систем безпеки та організація безпекових заходів також мають бути відповідним чином протестовані. На кожному стадіоні ми маємо провести, як мінімум, 2 тестові події за умови його повної заповненості. Нам треба оцінити систему евакуації стадіону, роботу стюардів, тощо.


Дехто хибно тлумачить вимоги УЄФА, начебто, поліції в офіційних місцях взагалі не має бути

«С. ЮЕй»: За якими найважливішими напрямками буде працювати Департамент з питань безпеки та правопорядку МОКу в 2011 році?

О. З.: Департамент продовжить роботу над паспортами безпеки, зокрема щодо розробки комплексних планів забезпечення безпеки об’єктів. Вони мають містити деталізовані мапи дислокації персоналу — стюардів, охоронників, міліції. Ці документи будуть узгоджені з відповідними операційними структурами УЄФА.
Також у першому-другому кварталі ми почнемо рекрутинговий процес. Його алгоритм ще не фіналізовано. Вірогідно, будуть створені регіональні рекрутингові центри, які будуть залучати персонал у містах проведення турніру. Тренінг персоналу заплановано на другий-третій квартал, проведення тестових подій на об’єктах — третій-четвертий квартал 2011 року.
Для відпрацювання планів, закладених у паспортах безпеки офіційних місць, до усіх об’єктів будуть здійснені інспекційні візити за участю представників правоохоронних та спеціальних органів. І вже в четвертому кварталі ми плануємо провести акредитацію усіх об’єктів. Це означає, що ми фактично зробимо фінальний звіт щодо кожного об’єкту.

 IMG_6050m_2«С. ЮЕй»: Головне науково-експертне управління Верховної Ради України надало негативний висновок на проект Закону «Про забезпечення безпеки та громадського порядку під час проведення масових спортивних та фізкультурно-оздоровчих заходів» (реєстраційний № 7137), який, у т. ч., розроблявся за участю фахівців МОК. Як Ви можете прокоментувати цю ситуацію?

О. З.: Оскільки МОК не є суб’єктом законодавчої ініціативи, у цьому випадку ми могли виступити лише з певними консультативними функціями. У липні 2010 до нас звернулися представники Нацагентства з проханням дати наше бачення нормативних механізмів, які врегулювали б питання безпеки проведення масових спортивних заходів. Ми виклали своє бачення, запропонувавши ініціювати системний закон, який всебічно врегулює сферу безпеки галузі фізичної культури та спорту. Цей документ вивчався і Нацагентством, і депутатами, які ініціювали законопроект. Деякі наші пропозиції було враховано.

«С. ЮЕй»: Багатьох наших читачів цікавлять питання впровадження системи «112.» Фахівці вважають, що система має бути впроваджена, як мінімум, за рік до початку чемпіонату. А, згідно з планами МНС, регіональні центри «112» у Донецькій, Київській, Львівській, Харківській областях та м. Києві будуть здані у промислову експлуатацію лише 1 травня 2012 року…

О. З.: Справді, якщо впровадити систему «112» у травні 2012 року, ряд фахівців у цій сфері констатують той факт, що якісно протестована вона не буде. Здати систему в експлуатацію за рік до чемпіонату — це справді звучить професійно. Проте чи це реалістично? У червні 2012 починається турнір, а це понад 1 млн. іноземних відвідувачів — тестувати систему буде вже пізно.
Згадую один випадок: представники одного з приймаючих міст довго запевняли інспекторів УЄФА у тому, що система «112» у місті вже працює. У відповідь на це один з членів інспекційної команди дістав телефон, набрав 112 і, на жаль, оператор його не зрозумів. Коментарі зайві.

Технічна готовність об"єктів визначається як один з ризиків

«С. ЮЕй»: Дещо незрозуміла ситуація з Концепцією безпеки та правопорядку Євро-2012. Формально, зараз процес убезпечення чемпіонату регулюється Інтегрованою концепцією, яку було затверджено Розпорядженням Кабміну від 11 листопада 2009 року. Але структура Концепції навіть не охоплює усі наявні зараз суб"єкти підготовки до чемпіонату. Як у таких умовах МОК здійснює свої функції?

О. З.: В цілому, МОК постійно проводить аналіз ризиків стосовно безпеки турніру. Цей аналіз, який оновлюється кожні 6 тижнів, зараз охоплює 44 різних ризики. Якщо взяти принцип світлофора, то зараз ми перебуваємо десь у жовтій зоні стосовно ризиків проведення турніру.
Це, звичайно, великий крок від того, з чого ми починали, і у цьому я вбачаю велику заслугу наших партнерів. Завдяки особистій позиції Віктора Ратушняка, заступника міністра МВС, відбулися значні зрушення у співпраці відомства та УЄФА / МОК. До речі, у квітні цього року ми організуємо спільну навчальну поїздку до Великої Британії для офіцерів міліції — будемо збагачуватися досвідом та міняти філософію правоохоронної діяльності. Також, хотів би відзначити дуже ефективну співпрацю з УДО та його начальником Ігорем Калініним. Усім разом нам вдається поступово забезпечувати реалізацію інтегрованого підходу до безпеки ЄВРО 2012.

РЕДАКЦІЙНА ПІСЛЯМОВА «СЕК"ЮРІТІ ЮЕй»

Періодично спілкуючись з Олегом Богдановичем, ми не могли не оцінити щирість та відвертість, з якою він розповідає про роботу свого Департаменту. Роботи справді багато, і ми впевнені, що уся вона спрямована на реалізацію першої частини нашого лозунгу: «Людині — безпеку!»

Та «Сек"юріті ЮЕй» не був би собою, якби проігнорував другу частину слогану: «Бізнесу — гроші!» Тим більше, зараз, коли багато охоронних підприємств функціонують на межі виживання.

Саме тому варто розглянути можливі сценарії залучення охоронних підприємств до участі у заходах з безпеки. Наразі офіційного рішення з цього питання немає, але можна зробити деякі висновки з попереднього досвіду проведення таких заходів.

Варіант перший: МОК обере одного генерального підрядника, який за рахунок власного складу та силами субпідрядників набере необхідну кількість персоналу.

Варіант другий: МОК запропонує декільком компаніям сформувати консорціум, для того, щоб вони перекрили усі задачі з забезпечення безпеки власними силами.

Варіант третій: будуть створені регіональні рекрутингові центри, які набиратимуть індивідуальних охоронників з усіх охоронних компаній. У цьому разі компанії виступатимуть гарантами підготовки свого персоналу.

За розрахунками МОК, необхідно 3860 стюардів для забезпечення 15 футбольних подій. Якщо взяти за основу дані стосовно оплати праці стюардів під час Чемпіонату Світу з футболу у ПАР, можна вийти на умовну суму 50 доларів одному стюарду за один матч. Таким чином, загальний об"єм ринку послуг стюардів, за найбільш оптимістичними підрахунками, не буде становити більше 0,2-0,4% від річного обігу однієї вітчизняної охоронної компанії з першої п"ятірки.

Важко уявити, що використання персоналу охоронних компаній у якості стюардів зможе значно покращити фінансовий стан самих компаній. А отже, не виключено, що питання залучення необхідної кількості стюардів буде вирішуватися іншими шляхами — за рахунок студентів, безробітних, футбольних фанатів, і, звісно, курсантів військових та навколовійськових училищ. Останні, за інформацією, яка надходить до «Сек"юріті ЮЕй», вже періодично фігурують у певних домовленостях між їхніми вузами та стадіонами.

За своїми функціями МОК нагадує скоріше наглядовий орган, який виконує сертифікаційну функцію з матеріального забезпечення обладнанням безпеки в офіційних місцях турніру. Численні комерційні пропозиції, які, за зізнанням Олега Западнюка, все ще іноді надходять до Департаменту, не можуть бути розглянуті просто через відсутність у нього такої статутної функції. Отже, надії українських компаній, які пропонують технічні засоби безпеки, навряд чи можуть бути якимось чином реалізовані через МОК. Більшість закупівельних функцій віддано Нацагентству та розпорядникам бюджетних коштів. А от як українським компаніям реалізувати свої надії через розпорядників — вибачайте, про це вже читайте у Законі про внесення змін до законів України «Про здійснення державних закупівель» та «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні» щодо забезпечення здійснення заходів з проведення та підготовки в Україні організації фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Олег Богданович під час інтерв"ю дипломатично оминув тему відсутності Концепції безпеки та правопорядку, яка б враховувала чинний розподіл повноважень між суб"єктами безпеки Євро-2012. Але це скоріше той нечастий випадок, коли витримується не буква Закону, а його дух: роботи з убезпечення чемпіонату все одно відбуваються на високому рівні, з координацією між усіма відповідальними організаціями та відомствами. Можливо, це й незвично для європейської сторони, проте є впевненість, що в Україні такий підхід має спрацювати, і ЄВРО буде безпечним!
Изменено 04.04.2011 06:53
Олександр Краснопьоров

Автор: Олександр Краснопьоров

Керівник інформаційно-видавничої групи «Сек’юріті ЮЕй»

Головний редактор журналу «Security UA»

Почесний член Української асоціації парламентських журналістів

У сфері інформаційного забезпечення української індустрії безпеки працює з 2002 року. За цей час набув собі репутацію незалежного журналіста і медіа-менеджера, який об’єктивно і всебічно висвітлює факти, проблеми і процеси, що відбуваються в індустрії та в країні.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить